Mariza w Warszawie

27 maja w Warszawie wystąpi Mariza, jedna z najbardziej znanych portugalskich pieśniarek fado. Wychowała się w jednej z najstarszych dzielnic Lizbony zwanej Mouraria. 

 Marisa dos Reis Nunes urodziła się w 1973 roku w Lourenço Marques (dzisiejsze Maputo) w Mozambiku, a do Portugalii przyjechała wraz falą uchodźców w 1977 roku. Jej rodzina zamieszkała w Lizbonie, w starej dzielnicy Mouraria. To niezwykłe miejsce ukształtowało osobowość artystyczną i gust Marizy. Dla wielu Mouraria to prawdziwe serce Lizbony. Jej fascynująca historia jak w soczewce ukazuje dzieje stolicy Portugalii, gdzie krzyżowały się wpływy różnych kultur. Pierwszy król Portugalii D. Afonso Henriques właśnie w tej części miasta pozwolił osiedlać się muzułmanom, których na Półwyspie Iberyjskim nazywano Maurami (stąd nazwa dzielnicy). Do dziś w wąskich uliczkach i gęstej zabudowie widać ślady architektury islamu.

To właśnie w tradycyjnych pieśniach Maurów  należy szukać korzeni  portugalskiego fado. W XIX wieku, gdy kształtował się ten gatunek muzyczny, Mouraria zapełniła się casas de fado – tawernami, gdzie śpiewano fado. Rodzice Marizy kontynuowali tę tradycję i w 1979 roku sami otworzyli restaurację ,,Zalala”, w której występowali znani artyści. Mariza zaczęła śpiewać w wieku pięciu lat, gdy dostała swój pierwszy szal – charakterystyczny atrybut pieśniarek fado. Czy można się dziwić, że dziś jest jedną z najsławniejszych artystek wykonujących ten rodzaj muzyki?

Dodaj komentarz